Neobvyklou barvou jazyka se nám tělo snaží říct, že s ním není něco v pořádku a hrozí mu vážné zdravotním problémy

Fotografie: Freepik

Obvyklá barva jazyka je samozřejmě červená. Můžeme říci, že někdo má světlejší jazyk, někdo tmavší, proto se jako normální barevné variace standardně uvažují odstíny růžové a červené barvy.

Na každé preventivní prohlídce Vám lékař kontroluje ústní dutinu. To je samozřejmě běžné u každého praktického lékaře, ať už se jedná o lékaře dětského i toho dospělého. Za nenormální barvy pak považujeme tyto barevné variace, kterým se budeme níže věnovat:

  • modrá
  • černá
  • fialová
  • bílá

Jazyk je pro člověka velmi důležitý orgán, bez kterého nejsme schopni plna věcí. Bez jazyka nelze mluvit, žvýkat, jíst, pít ani cítit chutě. To vše je funkcí zdravého jazyka. Není proto dobré jazyk vynechávat a šidit ho o péči, kterou potřebuje. Zastává nenahraditelné funkce.

Co je to vlastně jazyk?

Všichni víme, že jazyk je orgán schovaný v ústech. Není pokrytý pokožkou, ale pouze růžovou vlhkou tkání, kterou protéká velký proud krve. Právě díky zbarvení vlhké tkáně má každý zdravý jazyk růžovou až červenou barvu. A právě nezdravá barva jazyka nám odhalí, co se v našem těle děje.

Jaké problémy značí jednotlivé barvy jazyka

Bělavou barvu jazyka má obrovské množství lidí, proto se zdá být tato barva normální. Opak je bohužel pravdou. Bělavý až bílý jazyk značí nedostatečnou ústní hygienu. O to více znepokojivé je, že na ni trpí tolik lidí. Většina lidí s touto barvou má pouze nedostatečnou ústní hygienu. V méně častých případech se může jednat třeba o vředy. Ty mají formu bílých pupínků na jazyku. Nejedná se však jen o pupínky, nýbrž o jazykové vředy. Tyto pupínky mohou mít čistě bílou až nažloutlou barvu. Tyto vředy jsou většinou lidskému tělu a zdraví s ním spojeným neškodné. To ale neznamená, že nejsou bolestivé, mohou bolet poměrně hodně.

Modrá barva je symbolem nouze. To platí i pro modrý jazyk. V případě jazyka značí modrá barva hranici krve. Může označovat poruchu příjmu kyslíku jazykové tkáně. Ten může být způsoben poruchou krve, nebo srdečními chorobami.

Fialový jazyk také není běžným jevem, i když někteří by mohli namítat, že fialová má blízko k červené, barevně možná ano, ale z hlediska správné funkčnosti jazyka tomu tak není. Fialový jazyk značí nedostatek živin, zejména pak vitaminu B, nebo se může jednat o první stupeň problému, ze kterého se vyvine modrý jazyk, o kterém jste četli o kousek výše.

Ani žlutý jazyk není žádná legrace. Může být buď znakem žloutenky, nebo prvním stádiem černého jazyka.