Osvojte si jednoduché návyky, které posílí vaši imunitu

Fotografie: Freepik

Posílení obranyschopnosti je velmi žádoucí, pokud chcete předcházet řadě onemocnění. Silný imunitní systém si však vybudujete jen v případě, že se budete svému zdraví cíleně věnovat a začnete žít zdravějším životním stylem. Existuje několik efektivních rad, které dopomohou k tomu, že vaše imunita bude silnější než kdy dřív. Čím se tedy řídit?

Praktické rady, které posílí váš imunitní systém

Při budování obranyschopnosti se zaměřte ve svém životě na tyto aspekty:

  • Zaměřte se na dostatečný, a hlavně kvalitní spánek: dle výzkumů je důležitá především délka spánku. Pokud budete spát alespoň sedm hodin a déle, vaše imunita bude mnohem silnější než u těch jedinců, kteří spí méně jak šest až sedm hodin. Vědkyně ze spánkové laboratoře také doporučuje chodit spát včas i o víkendu. To platí i pro probouzení. Tělo by člověk neměl vystavovat jak nedostatku spánku, tak jeho nadmíře.
  • Do jídelníčku zařaďte specifické potraviny: zejména na večeři si dopřávejte jídla bohatá na hořčík, který pomůže uvolnit celé tělo i mozek, a tak váš spánek bude mnohem hlubší a kvalitnější. Mezi vhodné potraviny lze zařadit špenát, fazole, nebo ořechy.
  • Spěte v prostředí o něco chladnějším, než které máte běžně v bytě. Rozhodně to neznamená, že byste měli mrznout. Vhodná je teplota kolem osmnácti stupňů Celsia. V letním období je vhodné spát s otevřeným oknem. Pakliže jste otužilí, je možné mít okno částečně otevřené i v chladnějších měsících.
  • Nepodléhejte stresu a ideálně jej ve svém životě eliminujte: dlouhodobě stresové období může imunitu značně snížit. Stres totiž podporuje zvýšení hladiny kortizolu v krvi a ten obranyschopnost omezí. Naučte se odpočívat a relaxovat. Snažte se myslet optimisticky a radujte se i z maličkostí. Dělejte v životě to, co vás baví.

K posílení imunity přispějete i pohybem, jděte na něj ale chytře

Nedávná studie potvrdila, že lidé, kteří pravidelně a intenzivně sportují mají v krvi více T buněk, které ničí bílé krvinky než jedinci neholdující sportu. To může ve výsledku způsobit celou řadu zánětlivých reakcí.

Kromě jiného se zvedne i hladina kortizolu, jenž imunitu rovněž oslabí. Z toho vyplývá, že pohyb by měl být provozován v rámci nějaké únosnosti.

Přetrénování je totiž poněkud kontraproduktivní, co se týká budování obranyschopnosti. Velmi přínosné může být lehké denní procvičení, trvající půl hodiny. Prospěšné jsou také zejména procházky trvající 30 až 60 minut.

Jaké cvičení je vhodné k posílení imunitního systému?

Kromě klasických procházek je vhodným sportem pro posílení obranyschopnosti například běh. Pro začátečníky je ideální variantou ten indiánský, který střídá běhání a rychlou chůzi.

Fotografie: Freepik

Blahodárná bude kromě jiného i jóga, která nejen že prospěje vašemu tělu, ale hlavně pak vaší psychice. Na odbourání již zmíněného stresu je dokonalá.